تصویب دستمزد کارگران بر اساس هزینه واقعی ۱۰/۱۲/۹۴


تصویب دستمزد کارگران بر اساس هزینه واقعی

توضیحات

زیر مجموعه: صنفی

دسته: کارگران ساختمانی

منتشر شده در یکشنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ ۲۱:۳۸

http://www.bananews.ir/

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به مشکلات کارگران در کشور، گفت: دولت باید در پسابرجام اقدام جدی برای کار و معیشت کارگران انجام دهد، همچنین حداقل دستمزد سال آینده باید بر اساس هزینه واقعی زندگی تعیین شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی یزدانی اظهار کرد: نحوه تعیین حداقل دستمزد حقوق ماهانه کارگران در سال ۹۵ باید بر اساس سطح معیشت و زندگی یک خانوار یا همان خانواده چهار نفره محاسبه شود.

وی افزود: طبق آمارهای رسمی سطح هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره در ماه حدود دو و نیم میلیون تومان است که این عدد خط فقر در کشور اعلام شده است، اما در حال حاضر حداقل دستمزد کارگران یک سوم این رقم یعنی ۷۱۲ هزار تومان پرداخت می‌شود.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان، تصریح کرد: شورای عالی کار هر ساله برای تعیین نرخ دستمزد کارگران جلسه سه جانبه‌ای بین کارفرمایان، کارگران و دولت تشکیل می‌دهد که هر کدام سه نماینده در این جلسه دارند، اما مشکل اینجا است که دولت و کارفرمایان مدافع همدیگر هستند و منافع قشر کارگری زیر پا گذاشته می‌شود.

یزدانی ادامه داد: برای مثال وقتی تشکل‌های کارگری درخواست حقوق ماهانه بر اساس هزینه واقعی زندگی یعنی مبلغ دو و نیم میلیون تومان می‌کنند دولت بحث افزایش تورم را پیش می‌کشد که در کنار آن کارفرمایان نیز که به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستند از دولت جانبداری می‌کنند و این خواسته منطقی جامعه کارگری به جایی نمی‌رسد.

وی اظهار کرد: امسال اوج مشکلات جامعه کارگری بود، زیرا امنیت شغلی که آرزوی جدی این قشر است هنوز محقق نشده، از سوی دیگر صنایع بزرگ با ۳۰تا ۴۰ درصد ظرفیت در استان‌های صنعتی مانند اصفهان مشغول کار هستند و صنایع کارگاهی تولیدی و صنایع دستی نیز ورشکسته شدند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان با بیان اینکه عدم تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار موجب نبود امنیت شغلی و قراردادهای موقت است، افزود: تعداد بیکاران در یک دهه اخیر از میزان کار در جامعه بیشتر بوده است و دلیل آن توانمند نبودن دولت‌ها در حل مشکلات تولید و به خصوص واردات اجناس قاچاق به داخل کشور است در حالی که همان کالاها در کشور تولید می‌شود.

یزدانی ادامه داد: زمانی در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر اصفهان مغازه‌هایی تولید کفش دست‌دوز زیادی وجود داشت که حداقل سه کارگر در آن کار می‌کرد، اما در حال حاضر کفش‌های کیفیت پایین چینی و با یک پنجم نرخ را در ویترین فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: کارگران در ایران در دوران سخت تحریم بیشترین مشکلات را تحمل کردند زیرا قشر پایین و آسیب پذیر جامعه هستند و دولت باید در پسابرجام فکر جدی برای معیشت و کار آنان بیاندیشد.

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، گفت: طبق قانون بن کالای هر کارگر در ماه ۱۱۰ هزار تومان است که ۳۰ درصد حق بیمه به آن تعلق می‌گیرد و باید حدود ۱۴۵ هزار تومان پرداخت شود البته اگر این مبلغ به صورت جنس داده شود حق بیمه یاد شده بر آن افزوده نخواهد شد.

یزدانی اظهار کرد: پیشنهادی که جامعه کارگری به دولت داد این است که بن کارگری به صورت اجناس و سبد کالا به این قشر در سراسر کشور داده شود تا علاوه بر امنیت غذایی از صرف هزینه‌های نقدی نیز کاسته شود.

وی درباره مشکل درمان، گفت: در سال ۱۳۶۸ مجلس شورای اسلامی و چند ماه بعد شورای نگهبان قانون الزام درمان را به تصویب رساندند که بر اساس آن تمامی مراکز درمانی مِلکی در زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی مکلف هستند هزینه‌های درمان بیمار را به طور کامل پرداخت کنند و حتی در صورت نیاز به بیمارستان‌های خارج نیز اعزام کنند ولی واقعیت فعلی خلاف آن را نشان می‌دهد.

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهار کرد: طبق قانون در سال جاری مبلغ ۴۰ هزار تومان برای حق مسکن کارگران تصویب شده است، اما هنوز رقم ناچیز ۲۰هزار تومان سال قبل پرداخت می‌شود زیرا بخشنامه اجرایی آن هنوز ابلاغ نشده است.

 

ایسنا

نوشتن دیدگاهتصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


شما می توانید دیدگاهی بفرستید, یا از داخل سایت خود بازتاب کنید.

فرستادن دیدگاه

بستن popup دیدگاه

فرستادن دیدگاه