ساختمان‌ها با ضوابط شهرسازی منطبق نیستند ۰۸/۰۹/۹۳

رئیس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی گفت:عدم مطابقت ساختمان‌های در دست احداث با ضوابط شهرسازی بسیار مشاهده می‌شود و این موجب برهم خوردن چهره و سیمای شهری است.
به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،شیرزاد یزدانی شامگاه ششم آذرماه در دوازدهمین گردهمایی گروه‌های تخصصی شهرسازی و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور در مشهد، افزود: امروز تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته شهرسازی بیکار هستند و کار آنها بعضا توسط افراد غیرمتخصص در شهرها در حال انجام است.
وی با اشاره به وجود 4 هزار نفر مهندس فارغ‌التحصیل رشته شهرسازی در مشهد، تصریح کرد: هم‌اکنون 20 هزار نفر در این رشته مشغول به تحصیلند و بکارگیری متخصصان این رشته در شهرسازی‌ها مطالبه اصلی ماست.
یزدانی از رعایت مقررات ملی ساختمان و اجرای ضوابط و قوانین شهرسازی در ساخت وسازها به عنوان یکی از خط مشی‌های اساسی در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نام برد و گفت: باید بدانیم جایگاه شهرسازی در سازمان‌های نظام مهندسی چیست، هنوز بعد از 20 سال مهندسان شهرساز نماینده‌ای در سازمان‌های نظام مهندسی ندارند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون در شهرسازی‌ها هشت رشته اصلی به کار گرفته می‌شود، اما امروز فقط به چهار رشته توجه می‌شود و رشته‌های شهرسازی و ترافیک از جمله تخصص‌های فراموش شده در سازمان نظام مهندسی برخی از استان‌هاست.
رئیس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی اظهار کرد: هیات مدیره سازمان نظام مهندسی بعضی از استان‌ها بی توجه به موضوع و مباحث مرتبط با شهرسازی هستند در حالی‌که وظیفه این سازمان، جلوگیری از تخلفات در شهرسازی است.
وی با بیان اینکه نقش مهندسان شهرساز در فرایند صدور پروانه‌های ساختمانی چیست، گفت: عدم مطابقت ساختمان‌های در دست احداث با ضوابط شهرسازی بسیار مشاهده می‌شود و این موجب برهم خوردن چهره و سیمای شهری است.
یزدانی گفت: با این وضعیت شعار شهروند محوری در شهرها رعایت نمی‌شود، اگر نگاه‌مان درآمدی نباشد و رعایت حقوق شهروندی و اصول فنی و مهندسی را در نظر بگیریم، از فرم کالبدی نامناسب در شهرها جلوگیری می‌شود.
 
ایسنا
Source: New feed


دیدگاه ها بسته شده اند, اما شما می توانید بازتاب کنید.

دیدگاه ها بسته شده اند.